رنگ کردن پارچه با چای و قهوه

رنگ کردن پارچه با چای و قهوه

رنگ کردن پارچه با چای و قهوه

مواد و وسایل مورد نیاز

پارچه (در این روش از پارچه ۱۰۰% نخ استفاده شده است)
چای کیسه ای یا قهوه
کاسه یا قابلمه بزرگ برای خیس کردن پارچه
ابزاری برای هم زدن پارچه
اجاق گاز، کتری یا قهوه جوش برای آماده کردن چای و قهوه

دستورالعمل رنگ کردن پارچه

رنگ چای: چای کیسه ای را بردارید. نخ و تگ روی آن را جدا کنید. می توانید از چای بسته ای و کیلویی هم استفاده کنید. آب را در کتری یا قابلمه بزرگی بجوشانید و کیسه چای را درون آب جوش بیاندازید. در روش آموزشی از ۴۰ چای کیسه ای استفاده شده است که به مدت ۱۵ دقیقه برای رنگ گرفتن خیسانده و دم شده اند.

رنگ قهوه: قهوه را در آب جوش دم کرده و یا از قهوه فوری در آب جوش استفاده کنید. زیر گاز را خاموش کرده و نصف پیمانه قهوه فوری را در قابلمه آب جوش بریزید. مراقب باشید گاهی با اضافه کرده قهوه، آب غل غل کرده و سر ریز می شود.

مرحله اول: اگر می خواهید پارچه ای که قبلا استفاده شده را رنگ کنید، قبل از این مرحله آن را بشویید تا گرد و غبار یا باقیمانده غذا روی آن وجود نداشته باشد. آن را خشک نکنید. ولی اگر از پارچه جدیدی استفاده می کنید، آن را خوب آبکشی کرده ولی خشک نکنید.

مرحله دوم: شعله اجاق گاز را خاموش کرده و پارچه خیس را درون قابلمه موردنظر قرار دهید. پارچه را درون ظرف بچرخانید و آن را به گونه ای فشار دهید که کاملا در مایع غوطه ور شود. اگر قسمت هایی از پارچه به سمت بالا حرکت کردند، از وسیله دیگری استفاده کنید تا آن را درون مایع نگه دارد.

.

مرحله سوم: حداقل یک ساعت صبر کنید. هر چه رنگ چای و قهوه یعنی غلظت آنها بیشتر بوده و پارچه مدت زمان طولانی تری درون مایع قرار گیرد، رنگ نهایی قوی و تیره تر می شود. می توانید در طول شب هم پارچه را درون قابلمه بخوابانید.

مرحله چهارم: بعد از اتمام زمان مورد !نظر، پارچه را از قابلمه بیرون آورده و کاملا با آب سرد آبکشی! کنید. کمی سرکه می تولند! رنگ را تثبیت کند. ۱۰ دقیقه! برای غوطه وری در این محلول کافی است.

چنانچه می خواهید بوی چای یا قهوه !را از بین ببرید، پارچه را به صورت دستی یا درون ماشین لباسشویی !و با مایع شوینده لباس بشویید. هرچه پارچه! را بیشتر بشویید، رنگ آن کمتر می شود. پس اگر رنگ تیره! نری مدنظر شماست، پیشنهاد می کنیم! این مرحله را حذف کنید و اگر رنگ ملایمتری! می خواهید، شستشو را بیشتر انجام دهید.

.

شاید هم از نظر شما رنگ حاصل! کمتر از چیزی است که تصورش را می کردید، می توانید! تمام مراحل را مجدد تکرار کنید.

مرحله پنجم: پارچه را خشک و در صورت لزوم اتوکشی کنید.

در تصویر بالا از چپ با راست مشاهده می کنید:! پارچه رنگ نشده، پارچه رنگ شده با چای، پارچه رنگ شده! با قهوه. هر دو این پارچه ها در مدت زمان یکسانی! درون مایع رنگی خوابانده شده اند و مشاهده می کنید !که حاصل رنگ چای از قهوه تیره تر است.

رنگ کردن پارچه با چای و قهوه رنگ کردن پارچه با چای و قهوه رنگ کردن پارچه با چای و قهوه رنگ کردن پارچه با چای و قهوه رنگ کردن پارچه با چای و قهوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *